ΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΗΝ ΑΔΕΛΑΪΔΑ

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΤΟΥ Ε.ΔΙΑ.Μ.ΜΕ κου ΔΑΜΑΝΑΚΗ
ΣΤΗΝ ΑΔΕΛΑΪΔΑ - ΜΑΪΟΣ 2008

Πλούσιος σε   ενδιαφέροντα γεγονότα ο μήνας Μάιος!

Από τις 4   Μαΐου και για δύο εβδομάδες ήταν κοντά μας ο Διευθυντής του Ε.ΔΙΑ.Μ.ΜΕ (Εργαστήριο Διαπολιτισμικών και Μεταναστευτικών Μελετών) του Πανεπιστημίου Κρήτης, καθηγητής Διαπολιτισμικής Παιδαγωγικής, κος Μιχάλης Δαμανάκης με τη σύζυγό του Αναστασία, καθηγήτρια Γερμανικών και συνεργάτη του Προγράμματος Παιδεία Ομογενών, προσκεκλημένος του Τμήματος Νεοελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Flinders , στο πλαίσιο του ετήσιου θεσμού της χορηγίας για τα Ελληνικά από την οικογένεια Καρυτινού.

Το Πρόγραμμα "Παιδεία Ομογενών" είναι γνωστό για την πλούσια παραγωγή διδακτικού υλικού για τους μαθητές και μαθήτριες της   Διασποράς αλλά και τα προγράμματα επιμόρφωσης ομογενών δασκάλων ελληνικής γλώσσας καθώς και φιλοξενίας μαθητών και σχολείων στην Κρήτη. Η επιλογή μαθητών και δασκάλων γίνεται από το Γραφείο Σ. Εκπαίδευσης του Γεν. Προξενείου το οποίο είναι πάντα γέφυρα επικοινωνίας με το ΕΔΙΑΜΜΕ αλλά και το Υπουργείο Παιδείας της Ελλάδας.

Το Γραφείο Σ. Εκπ/σης του Γεν. Προξενείου ήταν συνδιοργανωτής στο πλούσιο πρόγραμμα του κ. Μ. Δαμανάκη και η Συντονίστρια κα Ευαγγελία Κουτσού τον συνόδεψε σε επισκέψεις και εκδηλώσεις. Με τη συνεργασία του Γ.Σ.Ε οργανώθηκαν μια επίσκεψη στο Ντάργουιν όπου   με την επιμέλεια του Γ. Φραζή (δ/ντή Ελληνικών Σπουδών στο CDU ) πραγματοποιήθηκε επιμορφωτικό σεμινάριο για τους   δασκάλους των ελληνικών    σε χώρο του Πανεπιστημίου και μια επίσκεψη στο Ρένμαρκ όπου πραγματοποιήθηκε μια συγκινητική εκδήλωση από μαθητές, δασκάλους και γονείς της περιοχής στο McCormic Centre .

Την Κυριακή 11 Μαΐου ο κος Δαμανάκης έδωσε δημόσια διάλεξη με θέμα:" Εκπαιδευτικές πολιτικές για την Ελληνόγλωσση Εκπαίδευση στη Διασπορά" ξεκινώντας από το 1975. Ευτυχής συγκυρία η παρουσία του πρώτου αποσπασμένου εκπ/κού από το Υπουργείο Παιδείας της Ελλάδας στην Ν.Αυστραλία κου Κ. Δεληγιάννη.

Το Σάββατο 17 Μαΐου συμμετείχε ως κύριος ομιλητής στην Ετήσια Πολιτειακή Επιμορφωτική Ημερίδα για τους δασκάλους των κρατικών σχολείων. Την επιτυχημένη αυτή Ημερίδα συνδιοργάνωσαν το Γ.Σ.Ε, ο Σύλλογος Δασκάλων Ν. Ελληνικών και το Τμ. Ν. Ελληνικών του Flinders με χορηγία του DECS . Προσκεκλημένος ομιλητής ήταν ο Leonard  Janiszewski από το Πανεπιστήμιο  Macquarie που ενθουσίασε με την παρουσίαση της έρευνάς του. Στην Ημερίδα έλαβαν μέρος και οι δάσκαλοι των απογευματινών-σαββατιανών σχολείων.

Το Γραφείο Εκπαίδευσης ευχαριστεί όλους όσους με   την παρουσία τους αλλά και με άλλους   τρόπους   συνέβαλλαν στην πραγματοποίηση των   εκδηλώσεων, ιδιαιτέρως τις διοικήσεις της ΕΟΚΝΑ και των άλλων Κοινοτήτων καθώς και όλους τους θεσμικούς φορείς της παροικίας μας.

ΕΤΗΣΙΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΝΕΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ

Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Νέων Ελληνικών, σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας της Ν.Α., το Γραφείο Εκπαίδευσης Αδελαΐδας και το Τμήμα Ελληνικών του Πανεπιστημίου Flinders διοργανώνουν το ετήσιο Σεμινάριο Εκπαιδευτικών Νέων Ελληνικών το Σάββατο 17 Μαΐου 2008.
Διαβάστε περισσότερα >>>
Το πρόγραμμα του Σεμιναρίου >>>

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΛΛΗΝΟΜΑΘΕΙΑΣ

Και φέτος θα διενεργηθούν στην Αδελαΐδα, με τη φροντίδα του Γραφείου Συντονιστή Εκπαίδευσης, οι εξετάσεις για την απόκτηση του Πιστοποιητικού Ελληνομάθειας του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας.

Το Πιστοποιητικό Ελληνομάθειας είναι αναγνωρισμένο από την Ελληνική Πολιτεία και έχει καθιερωθεί από το 1998. Οι υποψήφιοι μπορούν να διαγωνιστούν σε τέσσερα επίπεδα γνώσεων της γλώσσας, από το επίπεδο Α (χαμηλό) μέχρι το επίπεδο Δ (υψηλό).

Οι εξετάσεις φέτος θα διενεργηθούν στις 14 και 15 Μαΐου.

Αιτήσεις συμμετοχής θα γίνονται δεκτές μέχρι τις 21 Μαρτίου 2008 στο Γραφείο Συντονιστή Εκπαίδευσης. Το κόστος συμμετοχής για τα επίπεδα Α και Β είναι 65 ευρώ και για τα επίπεδα Γ και Δ 75 ευρώ.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στο Γραφείο μας καθημερινά από 9:30 π.μ. ως 3:00 μ.μ. στο τηλέφωνο 82328049.

Αίτηση συμμετοχής (σε PDF)
Application Form
Ερωτηματολόγιο υποψηφίου/ας
Candidate's Questionaire

Web site and all contents ©Greek Education Office in South Australia, All rights reserved.
Κατασκευή: Βαγγέλης Αγγέλου

Ώρα Αδελαΐδας

Πληροφορίες για την Αδελαΐδα για ενδιαφερόμενους εκπ/κούς

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΛΛΗΝΟΜΑΘΕΙΑΣ
Το Γραφείο μας διοργανώνει τις εξετάσεις για την πιστοποίηση ελληνομάθειας στην Αδελαΐδα.
Για το 2008 οι εξετάσεις θα γίνουν στις 14 και 15 Μαΐου.

Διαβάστε λεπτομέρειες στα ΝΕΑ μας.