ΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΗΝ ΑΔΕΛΑΪΔΑ

Lonely Planet
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ

Ιούλιος 2007: Επίσκεψη Γεν. Γραμματέα ΥΠΕΠΘ και υπογραφή Μνημονίων

Ο Γενικός Γραμματέας του ΥΠΕΠΘ καθηγητής κύριος Α. Καραμάνος επισκέφτηκε την Αδελαΐδα προσκεκλημένος του Πρωθυπουργού της Νότιας Αυστραλίας κ. Mike Rann και της Οργανωτικής Επιτροπής του 7ου Διεθνούς Συνεδρίου του Flinders University.
Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης αυτής υπογράφηκαν:

• Μνημόνιο Συμφωνίας για Εκπαιδευτική Συνεργασία μεταξύ ΥΠΕΠΘ και DECS (Υπουργείο Παιδείας Νότιας Αυστραλίας), σε επίπεδο Κρατικών σχολείων.
  • Μνημόνιο Συνεργασίας με σκοπό το Σχεδιασμό Κέντρου κατάρτισης και επιμόρφωσης δασκάλων της ελληνικής γλώσσας μέσω του Πανεπιστημίου Flinders.

To Γραφείο Συντονιστή Εκπαίδευσης και ιδιαίτερα η Συντονίστρια κα Ευαγγελία Κουτσού συμμετείχε σημαντικά στην προετοιμασία, μελέτη, οργάνωση και ολοκλήρωση των Συμφωνιών αυτών. Η κ. Κουτσού είχε τακτική συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας της Νότιας Αυστραλίας από την αρχή που ανέλαβε υπηρεσία για το κείμενο και το περιεχόμενο της συνεργασίας σε επίπεδο κρατικών σχολείων.

φωτογραφικό υλικό >>

Web site and all contents ©Greek Education Office in South Australia, All rights reserved.
Κατασκευή: Βαγγέλης Αγγέλου

Ώρα Αδελαΐδας

Πληροφορίες για την Αδελαΐδα για ενδιαφερόμενους εκπ/κούς

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΛΛΗΝΟΜΑΘΕΙΑΣ
Το Γραφείο μας διοργανώνει τις εξετάσεις για την πιστοποίηση ελληνομάθειας στην Αδελαΐδα.
Για το 2008 οι εξετάσεις θα γίνουν στις 14 και 15 Μαΐου.

Διαβάστε λεπτομέρειες στα ΝΕΑ μας.